Новіков Володимир Стефанович

novikov

                               (1935 – 2016)

7-го жовтня 2016 року після важкої хвороби на 81-му році помер Заслужений діяч науки і техніки України, заслужений професор НАУ, академік низки галузевих академій, доктор технічних наук, професор кафедри авіаційних радіоелектронних комплексів Володимир Стефанович Новіков. Пішла з життя яскрава особистість, унікальна постать.

Народився Володимир Стефанович 1 грудня 1935 року в м. Коренево Курської області в робітничій родині. Мрія про авіацію привела юнака до Київського інституту цивільного повітряного флоту, який він закінчив з відзнакою у 1959 р. Молодий інженер, згідно з розподілом, був направлений до Іркутського авіаційного загону, де набув цінного практичного досвіду з технічної експлуатації засобів радіотехнічного забезпечення польотів. Працюючи інженером, він брав активну участь в освоєнні першої у світі повітряної траси для реактивних літаків.

З 1961 р. вся трудова діяльність Володимира Стефановича пов’язана з Київським інститутом цивільної авіації. Саме тут він пройшов життєвий шлях, ставши доктором технічних наук, професором, академіком низки галузевих академій, Заслуженим діячем науки і техніки України, заслуженим професором НАУ.

Його успіхам сприяла наполеглива праця у якості провідного інженера радіополігону радіотехнічного факультету, навчання в аспірантурі, захист кандидатської (1964 р.) та докторської (1975 р.) дисертацій. Він обіймав посади асистента, старшого викладача, доцента, професора. У 1976 р. йому присвоєно звання професора.

У стінах КІІЦА розкрився справжній талант Володимира Стефановича як організатора та керівника колективу. Його зусиллями була створена кафедра технічної експлуатації авіаційного радіоелектронного обладнання (АРЕО), яку він очолював протягом 36 років.
Працюючи деканом радіотехнічного факультету (1968 ¬– 1976 рр.), він багато зробив для його становлення, розвитку навчально-лабораторної бази. Під його керівництвом збудовано та оснащено сучасним АРЕО радіополігон НАУ.

Професор В.С. Новіков уперше у вузах цивільної авіації впровадив навчальну дисципліну з технічної експлуатації АРЕО та видав підручники з цього напрямку. Його перу належить понад 200 друкованих праць. Він підготував 15 кандидатів та 4 докторів технічних наук, є засновником наукової школи з технічної експлуатації АРЕО. Під його керівництвом розроблено і впроваджено в цивільну авіацію низку нормативних документів.

Новіков В.С. був членом багатьох наукових рад, семінарів, редакційних колегій тощо. Протягом тривалого часу він працював головою експертної ради ВАК України, членом експертної групи ВАК СРСР та інших науково-методичних рад з вищої радіотехнічної освіти, головою та членом спеціалізованих рад з захисту дисертаційних робіт.

За значний особистий внесок у розвиток наукових досліджень і підготовку висококваліфікованих наукових та інженерних кадрів він був нагороджений орденами: «Знак пошани», «За заслуги» ІІІ ступеня, почесними грамотами МОН України та Міністерства ЦА СРСР, знаками «Відмінник Аерофлоту», «Почесний працівник авіаційного транспорту України», медалями, у тому числі нагородами НАУ.

Світла пам’ять про професора Володимира Стефановича Новікова назавжди житиме у серцях тих, з ким він працював, кого він навчав.

Ректорат НАУ

ННІ Аеронавігації, електроніки та телекомунікацій

Кафедра авіаційних радіоелектронних комплексів